Reklama

Ładowanie...

Wszystko, co zakazane

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Co dziś jest zakazane? Dlaczego tabu funkcjonuje nadal? Czy tabu jest nam potrzebne i do czego? Tabu w kulturze to temat najnowszego Tygodnika Powszechnego, opowiada o nim Grzegorz Jankowicz. Zapraszamy do obejrzenia!
ryc. Wiesław Rosocha, 2003 r.
W

W latach 1993-2008 mieliśmy w Polsce 90 przypadków cenzury, której ofiarą padli artyści. Cenzurowano przede wszystkim te dzieła, które naruszały tabu seksualne i obyczajowe, religijne i historyczno-polityczne. Artyści przekraczają zakazy kulturalne przede wszystkim po to, by zwrócić uwagę na opresyjny charakter niektórych z nich. Ale procesowi detabuizacji towarzyszy proces tworzenia nowych tabu, których celem jest ochrona praw ofiar nierówności społecznej czy wykluczonych osób i grup. Tabu wciąż odgrywa kluczową rolę we współczesnej kulturze.

---video Tabu w kulturze - temat najnowszego TP omawia Grzegorz Jankowicz|http://www.onet.tv/tabu-w-kulturze,6155644,3,klip.html|onetEmbedOnetPlayer|1---

W artykule wstępnym GRZEGORZ JANKOWICZ i PIOTR KOSIEWSKI piszą o rodzajach tabu, które ciężko w ogóle zauważyć:...

2522

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]