Reklama

Wszystko, co zakazane

Wszystko, co zakazane

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Co dziś jest zakazane? Dlaczego tabu funkcjonuje nadal? Czy tabu jest nam potrzebne i do czego? Tabu w kulturze to temat najnowszego Tygodnika Powszechnego, opowiada o nim Grzegorz Jankowicz. Zapraszamy do obejrzenia!
ryc. Wiesław Rosocha, 2003 r.
W

W latach 1993-2008 mieliśmy w Polsce 90 przypadków cenzury, której ofiarą padli artyści. Cenzurowano przede wszystkim te dzieła, które naruszały tabu seksualne i obyczajowe, religijne i historyczno-polityczne. Artyści przekraczają zakazy kulturalne przede wszystkim po to, by zwrócić uwagę na opresyjny charakter niektórych z nich. Ale procesowi detabuizacji towarzyszy proces tworzenia nowych tabu, których celem jest ochrona praw ofiar nierówności społecznej czy wykluczonych osób i grup. Tabu wciąż odgrywa kluczową rolę we współczesnej kulturze.

---video Tabu w kulturze - temat najnowszego TP omawia Grzegorz Jankowicz|http://www.onet.tv/tabu-w-kulturze,6155644,3,klip.html|onetEmbedOnetPlayer|1---

W artykule wstępnym GRZEGORZ JANKOWICZ i PIOTR KOSIEWSKI piszą o rodzajach tabu, które ciężko w ogóle zauważyć:...

2522

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]