Reklama

Sprzedam samochód nauczyciela

Sprzedam samochód nauczyciela

15.04.2019
Czyta się kilka minut
To wcale nie jakościowe seriale stały się dziś odpowiednikiem XIX-wiecznej prozy, jak głosi obiegowa opinia. Jest nim kino Nuriego Bilge Ceylana.
Kadr z filmu „Dzika grusza” MATERIAŁY PRASOWE
T

Turecki reżyser niczego nie spłaszcza, nie przykrawa, nie rozdrabnia, na siłę nie uatrakcyjnia, a epickość pojmuje w sensie jak najbardziej ścisłym. Jego kino jest rozlewną, gęstą, wielowarstwową opowieścią zanurzoną głęboko w miejscu i czasie. Ale także w myślach, snach i w samym języku. Najnowszy film Ceylana trwa trzy godziny, bo który inny twórca pozwoliłby sobie na wplecenie do akcji kilkunastominutowej dysputy na temat literatury czy religii? Głównym bohaterem jest początkujący pisarz, a więc ktoś, kto „robi w słowach”. Metrum i metraż filmu zostały świetnie dostrojone do temperamentu postaci.

Kiedy Sinan (Doğu Demirkol) powraca ze studiów pedagogicznych do rodzinnego miasteczka w północnozachodniej Turcji, ma głowę pełną lektur, teorii, wybujałych aspiracji. Z marszu planuje wydanie książki pod tytułem „Dzika grusza”. Ewentualną pracę w szkole traktuje niczym przykrą...

6223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]