Reklama

Mrok nocy letniej

Mrok nocy letniej

30.03.2003
Czyta się kilka minut
„Sen nocy letniej” wyreżyserowany przez Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Narodowym w Nicei to kolejna wyprawa w mrok.
O

O czym jest „Sen nocy letniej”? O miłości? O teatrze? O przygodach, jakie spotkać nas mogą na granicy jawy i snu? Na pewno. Tyle że te ogólne odpowiedzi pchają nasze wyobrażenie o Szekspirowskiej komedii w stronę światła, ciepłego humoru i wesołych qui pro quo. A jeżeli powiemy, że „Sen” jest o rebelii? Rebelii w miłości, w teatrze, w świadomości i podświadomości? Od razu zmienia się oświetlenie dramatu. Jasna miłość zamienia się w ciemne pożądanie. Uładzone miłosne zwyczaje w dzikie i niekontrolowane, nawet perwersyjne zachowania zwierzęce.

Rebelia pojawia się w tekście Szekspira na samym początku. Hermia nie chce podporządkować się woli ojca, nie chce poślubić Demetriusza. Zakochanej w Lizandrze dziewczynie nie pozostawia się żadnej wolności. Albo-albo: ślub z Demetriuszem zgodnie z wolą ojca albo śmierć. Śmieszne, prawda? Tak samo jak obcowanie Tytanii z potworem z...

12993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]