Reklama

Ostatnia pocztówka do Bohdana Paczowskiego

Ostatnia pocztówka do Bohdana Paczowskiego

30.01.2017
Czyta się kilka minut
Przede wszystkim był architektem i myślicielem. Ale najlepiej kojarzymy go jako autora portretów wielkich Polaków: Gombrowicza i ludzi z kręgu paryskiej „Kultury”. Sam usuwał się skromnie w cień.
Bohdan Paczowski, Warszawa 2010 r. Fot. Jerzy Dudek / FORUM
S

Szczęście spotkania drugiego człowieka nie jest ani zasłużone, ani nie wynika z naszych starań. Dzieje się i w całym swoim pięknie od samego początku naraża nas na nieuchronność utraty. Śmierć Bohdana Paczowskiego, który odszedł od nas 26 stycznia, jest stratą nie tylko dla jego wspaniałej żony Marii, bliskich i przyjaciół. Straciliśmy wszyscy człowieka, który swoim talentem, intelektem, erudycją, czarem i elegancją przerastał dzisiejszą byle- jakość. Starał się co chwila zachwycać się ludzkością i jej dokonaniami, nie przypisując sobie żadnych nadzwyczajnych cech.

Ludzki szałas

Kim był Bohdan Paczowski? Tak, oczywiście, był architektem. Pozostawił po sobie wiele realizacji, przede wszystkim w Luksemburgu, w którym spędził wiele lat życia. Wśród nich – siedzibę Komisji Europejskiej „Jean Monnet”, rozbudowę Trybunału Europejskiego, terminal pasażerski...

9363

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]