Reklama

Lęk wiecznej kobiety

Lęk wiecznej kobiety

03.05.2007
Czyta się kilka minut
"Sprawa Makropulos" Warlikowskiego to rewelacyjne przedstawienie, owacyjnie przyjęte przez paryską publiczność, która z mało znaną operą Janáčka miała zresztą do czynienia pierwszy raz.
D

Dziwne, że w czasach genderowych porządków teatralny emblemat kobiecości nadal należy do faustowskich Małgorzat i peergyntowskich Solwejg. Pełne poświęcenia dla mężczyzn, szepcą swoje modlitwy, by ratować zagubione dusze kochanków, składają krótkie życie w miłosnej ofierze. A przecież masową wyobraźnią rządzą już zupełnie inne panie: wielkie gwiazdy, wampy, diwy. Marlena Dietrich, Marilyn Monroe, Rita Hayworth - kobiety, które osiągnęły wszystko i zwykle realizowały scenariusz zadany przez męski świat: umierały w cierpieniu, w samotności, w zapomnieniu.

Bohaterka bardzo rzadko wystawianej opery Leoša Janáčka "Sprawa Makropulos" jest operową diwą. Jej śpiew wywołuje opętańczy wręcz entuzjazm słuchaczy. Do tego jest piękna i lodowata, uwodzi mężczyzn, którzy gotowi są dla niej zrobić wszystko. Wykorzystuje ich i porzuca. Prawdziwa kobieta fatalna, która posiada...

7072

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]