Reklama

Módlmy się do Hanika

Módlmy się do Hanika

01.11.2021
Czyta się kilka minut
J

Jeśli widzi pan kogoś – mówi pewien minister – kto nielegalnie przekracza granicę, to jasne, że metoda push back musi być zastosowana”. Spróbujmy jednak to zdanie powiedzieć całkiem po polsku: „Jeśli widzi pan kogoś, kto nielegalnie przekracza granicę, to jasne, że metoda wypychania musi być zastosowana”. Czyżby minister nie wiedział, w co trudno uwierzyć, że uchodźców, choćby tylko na mocy prawa, nie tylko nie możemy odpychać i przepychać z powrotem za granicę, ale musimy przyjąć. Po co ów minister oszpeca nasz język nowym makaronizmem, nietrudno się domyśleć.

Prawie 3 tysiące lat temu prorok Eliasz, na polecenie Boga, wybrał się do fenickiej Sarepty, od dłuższego czasu cierpiącej głód z powodu suszy. „Kiedy wchodził do bramy miasta, pewna wdowa zbierała drwa. Zwrócił się do niej: »Przynieś mi, proszę, w kubku trochę wody do picia (...) Proszę jeszcze o kromkę chleba...

2833

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]