Reklama

Świadek królestwa

22.11.2021
Czyta się kilka minut
Hasło Dnia Młodzieży, zaczerpnięte z obrony św. Pawła przed Agryppą, to słowa, które apostoł usłyszał od Chrystusa pod Damaszkiem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. W wigilię tego dnia Polsce został dany nowy świadek Królestwa – błogosławiony ks. Jan Franciszek Macha.
FOT. GRAŻYNA MAKRA
P

Papież zmienił datę 36. Światowego Dnia Młodzieży w diecezjach: „Po wysłuchaniu różnych opinii (...) postanowiłem przenieść z Niedzieli Palmowej (...) na Niedzielę Chrystusa Króla (...). W centrum pozostaje tajemnica Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, jak zawsze podkreślał św. Jan Paweł II”. Może obraz Chrystusa Króla bardziej przemawia do młodych niż obraz „dzieci żydowskich niosących gałązki oliwne”? A może chodziło o przypomnienie słów: „królestwo moje nie jest z tego świata”? Zakusy uczynienia Go królem Jezus stanowczo odrzucał: i wtedy, gdy był kuszony na pustyni, i później. Bo próby tworzenia Królestwa Bożego na ziemi przynoszą odwrotne rezultaty. Tworzenie prawa na podstawie „wartości chrześcijańskich” zwykle się kończy ideologią w miejsce wiary. Wymuszanie przestrzegania praw karami, może i w naszych królestwach konieczne, w Jego – jest nie do pomyślenia.

Hasło...

4292

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]