Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Migracje: skutki zaniedbań rządu odczują przyszłe pokolenia

Migracje: skutki zaniedbań rządu odczują przyszłe pokolenia

19.06.2017
Czyta się kilka minut
Komisja Europejska wszczęła procedurę ws. odmowy Polski przyjęcia ok. 6 tys. azylantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Premier Beata Szydło podczas uroczystości w Auschwitz, 14 czerwca 2017 r. / DANIEL BODZENTA / EAST NEWS
N

Nie licząc skromnego wsparcia finansowego kilku projektów pomocowych, było to jedyne zobowiązanie, jakie podjęliśmy ostatnio wobec problemu uchodźców, których, wg danych ogłoszonych właśnie przez ONZ, jest już w świecie 65,6 mln, najwięcej w historii. Komentatorzy analizują: czy na wojnie z Brukselą PiS zyska sympatyków? Czy rząd wygra sprawę w Trybunale Sprawiedliwości UE? Jednak dyskutując o politycznych skutkach sporu Warszawa–
–Bruksela (oraz jego etycznym wymiarze) nie dostrzegamy najważniejszego: tego, jak wokół nas przeobraża się świat – i jak bardzo jesteśmy do tego nieprzygotowani.

Zakładając, że niezmienne od lat trendy dotyczące migracji i starzenia się społeczeństw utrzymają się i w przyszłości, w ciągu najbliższych dekad będziemy w Europie świadkami największej zmiany demograficznej od stuleci. Wiele wskazuje na to, że kontynent stanie się bardziej muzułmański (w niektórych „obszarach” – bardziej świecki); że choć podwyższy się średni wiek Europejczyków, to w niektórych krajach większość młodych stanowić będą niedawno przybyli lub ich dzieci. Nie będzie to żaden „koniec cywilizacji”, lecz kolejna ze zmian, którym nasz kontynent podlegał w przeszłości.

Ułomny mechanizm relokacji uchodźców wydaje się z tym niezwiązany. Jednak nawet on dawał Polsce możliwość wypróbowania kilku strategii integracji. Jeśli wielu z nas nie słyszało np. o tzw. łączeniu preferencyjnym (przejętym z transplantologii kojarzeniu „dawców” i „biorców” pracy, stosowanym wobec migrantów przez Finlandię), o zaletach i wadach otwarcia dróg legalnej imigracji lub innych pomysłach wypróbowywanych na Zachodzie – to dlatego, że obecne władze nie chcą lub nie potrafią dostrzec wagi momentu historycznego, w którym przyszło im rządzić Polską. Niesławną wypowiedź premier o tym, iż Auschwitz to „lekcja tego, że należy czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli”, rozumianą w kontekście zdania „Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego”, które pojawiło się niedawno na twitterowym koncie PiS, trudno interpretować jako wolną od antyimigranckich uprzedzeń, zaś prezydenta tłumaczącego, że nie przyjmujemy migrantów, ponieważ nie chcemy ich do tego „zmuszać”, nie da się obronić przed zarzutem cynizmu. Ludzi, którzy decydują dziś o losie kraju, może już nie być na tym świecie, kiedy Polacy będą się mierzyć z efektami ich braku odpowiedzialności. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

oj bardzo ciekawe, jak wyglądałaby dzisiaj Europa gdyby nie wędrówki ludów, nie tylko europejskich...I jak uboga byłaby kultura, bez np. flamenco hiszpańskich Romów, co przywędrowali z Indii, a kto mieszkałby na terenie Węgier?I tak dalej, i tak dalej ;-)

Pisczyzna skutecznie utworzyła i non stop wzmacnia zastępczy front medialnej i narodowej debaty o uchodźcach itepe, odwracając uwagę opinii publicznej od swych bezeceństw i skandali popełnianych na co dzień.

A największy skandal to ten, że zamiast strzelać z gumowych kulek do górników jak to robili poprzednicy rząd PiS wziął się skutecznie za bary z wielkim śląskim problemem i już nawet zaczyna na górnictwie węgla kamiennego zarabiać. I co, można tak rządzić aby nie strzelać do ludzi ? Okazuje się, że można !!!

za bary z wieloma problemami. Tyle, że skutek jest opłakany. I co, można tak rządzić, żeby ustrój prawny państwa w perzynę obrócić!? Okazuje się, że można! I co, można tak rządzić, żeby odchodzili z armii czołowi dowódcy!? Okazuje się, że można! I co? A no jajco :) Przy okazji zarabianie na wydobyciu węgla kamiennego, o ile rzeczywiście się zaczęło, jest krótkowzroczne. Bardziej by mnie ucieszyła wiadomość o zyskach z przetwarzania węgla.

Mnóstwo rzeczy w działaniach PiS mnie razi i irytuje w tym zwłaszcza (nad)aktywność panów Ziobry i Macierewicza. Tym niemniej cieszy mnie to, że nieudaczników Kopacz i Rostowskiego udało się wymienić na pracowitych i kompetentnych Szydło i Morawieckiego. Właśnie w TV reżimowej pokazano premiera Holandii ( Mark Rutte przyjechał do Polski zapewne w ramach wypisywania się Polski z Europy o czym bez przerwy gada opozycja), który powiedział: "Zazdroszczę wam tak wysokiego wzrostu gospodarczego." Tak trzymać !!!

Proszę prześledzić unijne wskaźniki wzrostu za ostatnią dekadę choćby - nie wiem, czy od tego Sz.P. zmądrzeje, ale może przynajmniej przestanie klaskać uszami na widok bułki z masłem.

Poprzedni rząd strzelał co najwyżej do samolotu pod Smoleńskiem, tak przynajmniej twierdzi obecny rząd. Górnictwo jeśli zarabia, to na Panu i na mnie, drąc ile się da z budżetu - na pewno nie na węglu. Pan to wszystko zmyśla, czy może jak niejaki Szyszko - z radiamaryja bierze te poronione sensacje?

Jeśli tak to przypomnę. https://www.youtube.com/watch?v=rIRHJoisKj8

Policja rozpędza hołociatą hordę bandytów to naprawdę nie to samo co rząd strzela do górników. Radzę się schłodzić.

będą nas w nieskończoność szantażować koledzy górnicy, żądać wysokich pensji, deputatów, piórnikowego, wczesnej i wysokiej emerytury na specjalnych zasadach, a reszta społeczeństwa co nie ma możliwości palić opon pod sejmem grzecznie się na to złoży...

Ciekawe skąd autor zna przyszłość i już wie, że migranci ekonomiczni z dalekiego wschodu i Afryki dla przyszłości naszego kraju samo dobro? Prorok, panie prorok ....

Dlaczego jeden z bogatszych krajów świata - Arabia Saudyjska nie chce przyjąć na swoje terytorium braci muzułmanów z Iraku i Syrii ? No dobra, lekko podpowiem. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/arabia-saudyjska-chce-wybudowac-200-meczetow-w-niemczech/bwehbr

bo się nie lubią Sunnici z Szyitami, tak jak w Irlandii nie lubili się katolicy z protestantami, coś w ten deseń...

Tak sobie myślę, że Saudyjczycy chyba jednak lubią uchodźców i imigrantów z Bliskiego Wschodu skoro budują dla nich liczne meczety w Europie Zachodniej. A poza tym, według Wikipedii do której właśnie zajrzałem, w Syrii sunnici stanowią większość podobnie jak w Arabii Saudyjskiej, natomiast w Iraku stanowią wprawdzie mniejszość ale za to bardzo liczną ( około 35 procent ). Każde państwo prowadzi jakąś politykę zagraniczną. Dotyczy to także Arabii Saudyjskiej i innych krajów z tego rejonu świata. Eksport islamu w pokojowy ale też i nie koniecznie tylko pokojowy sposób na teren Europy należy do ważniejszych priorytetów liderów Arabii Saudyjskiej z czym zresztą się specjalnie nie kryją.

Pan udaje chyba głupiego. Kraje arabskie, nieraz małe i biedne, przyjęły MILIONY uchodźców, tak z Afryki, jak z Bliskiego Wschodu. Proszę odszukać sobie dane na ten temat dotyczące np. Libii czy Ugandy. Pańskie teksty to czysty trollizm.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]