Reklama

Ładowanie...

Mediator

08.05.2006
Czyta się kilka minut
O swej roli mawiał, że "wymaga ciągłej gotowości do kompromisu. A że bycie przewodniczącym niemieckiego Episkopatu nie jest proste, szybko zyskał opinię osoby, która potrafi godzić w Kościele tendencje - upraszczając - "tradycyjne i "liberalne.
U

Urodził się 16 maja 1936 r. w ubogiej rodzinie: ojciec był wiejskim nauczycielem, matka gospodynią domową. O wstąpieniu do seminarium zadecydował przed maturą. Wspominał: "Myślałem też o zostaniu nauczycielem. W każdym razie chciałem mieć do czynienia z ludźmi".

Gdyby nie został biskupem, byłby zapewne myślicielem katolickim. Filozof i teolog, w 1963 r. przyjmuje święcenia, by następnie pracować jako asystent Karla Rahnera. W 1968 roku obejmuje jako profesor katedrę dogmatyki w Moguncji. W latach 1971-83 profesor dogmatyki i teologii ekumenicznej we Fryburgu, w latach 70. i 80. był też członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

W 1983 r. Jan Paweł II mianuje go biskupem Moguncji. "Odwagi w podejmowaniu decyzji, które nie wszystkim będą się podobać i które nie mogą zostać potwierdzone a priori, a dla których trzeba nieraz występować...

4715

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]