Reklama

Mediator

Mediator

08.05.2006
Czyta się kilka minut
O swej roli mawiał, że "wymaga ciągłej gotowości do kompromisu. A że bycie przewodniczącym niemieckiego Episkopatu nie jest proste, szybko zyskał opinię osoby, która potrafi godzić w Kościele tendencje - upraszczając - "tradycyjne i "liberalne.
U

Urodził się 16 maja 1936 r. w ubogiej rodzinie: ojciec był wiejskim nauczycielem, matka gospodynią domową. O wstąpieniu do seminarium zadecydował przed maturą. Wspominał: "Myślałem też o zostaniu nauczycielem. W każdym razie chciałem mieć do czynienia z ludźmi".

Gdyby nie został biskupem, byłby zapewne myślicielem katolickim. Filozof i teolog, w 1963 r. przyjmuje święcenia, by następnie pracować jako asystent Karla Rahnera. W 1968 roku obejmuje jako profesor katedrę dogmatyki w Moguncji. W latach 1971-83 profesor dogmatyki i teologii ekumenicznej we Fryburgu, w latach 70. i 80. był też członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

W 1983 r. Jan Paweł II mianuje go biskupem Moguncji. "Odwagi w podejmowaniu decyzji, które nie wszystkim będą się podobać i które nie mogą zostać potwierdzone a priori, a dla których trzeba nieraz występować...

4715

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]