Reklama

Marzenie o koniku

Marzenie o koniku

17.12.2018
Czyta się kilka minut
Dziś remont starego domu oznacza tyle, że wszystko, co metalowe, idzie na złom, a drewniane do pieca. Ale co nieco udało mi się uratować – mówi Henryk Słowikowski, samozwańczy muzealnik.
Henryk Słowikowski w swoim muzeum etnograficzno-historycznym w Kamieńczyku nad Bugiem, listopad 2018 r. ADAM ROBIŃSKI
J

Jeśli na panoramicznych zdjęciach dołączonych do map Google wjechać do Kamieńczyka, powiat wyszkowski, województwo mazowieckie, zobaczy się senną mieścinę w szczycie lata. Dzieci wyjechały na wakacje, samochody chyba razem z nimi. Trzeba się sporo naklikać, żeby mijając zakład produkcji mięsa i całą masę krytych nową dachówką drewniaków dojść w końcu do rynku imienia Tadeusza Kościuszki. Tam, z widokiem na boisko i plac zabaw, po sąsiedzku z przychodnią NFZ, stoi nieduży dom z poddaszem oznaczony numerem 14 i tabliczką „Muzeum etnograficzno-historyczne”.

Na uchwyconej przez samochód Google w lipcu 2013 r. fotografii przy furtce stoi mężczyzna w białej koszulce, szarych spodniach, klapkach i marynarskiej czapce. Dla dochowania wymogu anonimowości jego twarz została rozmyta, ale i tak łatwo poznać, że to Henryk Słowikowski. Najwyraźniej w Dolinie Krzemowej rzeczywiście wiedzą o...

16737

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Byłem w tym muzeum. Pan Henryk cudownie opowiada.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]