Reklama

Lustracja aktualnie słuszna

Lustracja aktualnie słuszna

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Należy zgodzić się z senatorem Zbigniewem Romaszewskim, że uchwalona właśnie ustawa "o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-90 oraz treści tych dokumentów próbuje ujawnić prawie wszystko prawie wszystkim, natomiast gubi ideę lustracji, czyli odpowiedź na z pozoru proste pytanie, kto jest kim.
rys. M. Owczarek
O

Od 16 lat borykamy się z wdrożeniem cywilizowanych procedur, pozwalających w miarę naszych możliwości stwierdzić, kto szkodził innym, a kto był ofiarą systemu. Nie pomogły doświadczenia związane z ujawnieniem "zasobów archiwalnych MSW" przez Antoniego Macierewicza w 1992 r., za bezsensowną uznano dotychczas obowiązującą ustawę lustracyjną wraz z instytucją Rzecznika Interesu Publicznego, Sądu Lustracyjnego i obowiązkiem składania przez osoby publiczne oświadczeń lustracyjnych. Wszystko po to, by w rok po objęciu władzy przez "prawdziwych" lustratorów, wyprodukować ustawę określoną przez prof. Zbigniewa Hołdę jako "niedobrą, niebezpieczną, wręcz szkodliwą". Trzeba zaiste dużo złej woli, by utrzymywać, że teraz są trudności, a 16 lat temu można było ustanowić bezproblemowo ustawę idealną.

Problem z nową ustawą w pierwszym rzędzie polega na tym, że przede...

4435

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]