Reklama

Ładowanie...

Wiara i polityka

24.03.2014
Czyta się kilka minut
Poszedłem do polityki z przekonaniem, że źle robię i że „Tygodnikowi” nie wyjdzie to na dobre. Pismo powinno mieć poglądy, ale nie powinno być upolitycznione, bo polityka to też wejście w grę partyjną. A upartyjnienie gazety oznacza dla niej śmierć.
Krzysztof Kozłowski w podkrakowskich Goszycach podczas spotkania poświęconego pamięci Jerzego Turowicza, 24 kwietnia 2010 r. Fot. Danuta Węgiel
S

Siedem lat temu, 26 marca 2013 r. pożegnaliśmy Krzysztofa Kozłowskiego, wieloletniego redaktora „Tygodnika Powszechnego”, ministra spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, senatora RP.

Przypominamy prezentowaną w pierwszą rocznicę jego śmierci i z okazji 69. rocznicy powstania „Tygodnika” wypowiedź Redaktora dotyczącą czasów, kiedy rodziła się niepodległa Polska. Polityka, Kościół, dziennikarstwo – na skrzyżowaniu tych powinności rodziły się wówczas trudne do rozstrzygnięcia dylematy sumienia.
Niedługo przed śmiercią Krzysztof rozważał cele polityki, jej ostateczne punkty odniesienia. Jak to on, sięgał do fundamentalnych świadectw: Kazania na Górze i Ośmiu Błogosławieństw. W siódmym znalazł odpowiedź: „błogosławieni pokój czyniący”. Tak, to było naczelnym celem jego wszelkiej publicznej działalności. I tak go pamiętamy – jako...

11100

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]