Reklama

Łowca dusz

Łowca dusz

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Pogardzany przez jednych, ubóstwiany przez innych, jest fascynującym niemieckim fenomenem. Choć był antysemitą, jego muzyka nie jest antysemicka. Dwieście lat temu urodził się Richard Wagner.
T

Tej wiosny Niemcy dotknęło istne tsunami: już od kilku miesięcy przez kraj przelewa się kulturowo-historyczna fala, nosząca znamiona ogólnonarodowego święta, niemal kultu. A wszystko za sprawą człowieka zwanego „kompozytorem stulecia”, który urodził się 200 lat temu, 22 maja 1813 roku. Jego imię: Richard Wagner.
Właściwie wszystko zaczęło się jeszcze jesienią minionego roku: już wtedy na rynku pojawiły się pierwsze wagneriana; potem ich liczba rosła w postępie lawinowym. Tytuły książek mówią same za siebie: „Mit Wagnera”, „Geniusz i szaleństwo”, „Mag z Bayreuth”. Jeśli chodzi o oryginalność ujęcia, wszystkich przebiła eseistka Kerstin Decker, która nie wahała się zaproponować czytelnikom biografii pod tytułem: „Wagner – oglądany oczami jego psów”.
SZOK W DÜSSELDORFIE
A zatem: Wagner, Wagner, jak okiem sięgnąć Wagner. Zwykle potraktowany serio,...

14544

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]