Reklama

"Los się musi odmienić"

"Los się musi odmienić"

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Szara i beznadziejna - taka jest rzeczywistość opisywana przez Kazika na jego nowej płycie. Panuje tu klimat rodem z Wesela Wojtka Smarzowskiego: skundlenie, zakłamanie i bigoteria wyznaczają horyzont polskiego krajobrazu. Kazik nie cofa się przed kalaniem narodowego gniazdka, z autentyczną pasją punktuje jego przywary. Dostaje się kabotyńskim xiężom katechetom (Generał Poder) i zdradzieckim politykom (skandalizujący refren piosenki DD), razy nie omijają wreszcie typowo polskich obyczajów (Alicja).
J

Jednak - znowu jak w filmie Smarzowskiego - niektórzy próbują wyrwać się z ponurego świata. Przecież “każdy chce co najmniej raz być w raju" (“Chłopci"), czasem raz jeszcze wrócić do czasów młodości (“Co się stało z naszem panem?"). Tutaj Kazik przebija się przez warstwę nachalnej publicystyki i kreśli dramaty niespełnionych marzeń, zawiedzionych nadziei. Taka tonacja dominuje w najlepszych utworach, w “Kultowej" z ducha “Alicji" i tytułowym “Los się musi odmienić" o mazurskiej dziewczynie prostytuującej się za granicą. Piękne i smutne historie łączą się w całość, spajają tę płytę. A Kazik, jak zawsze, jest w swych tekstach zasadnie wulgarny, często ironiczny i przenikliwy, czasem (po)ważny.

Po trudnym, dwupłytowym “Czterdziestym pierwszym" “Los..." jest zdecydowanie przystępniejszy. Nie oznacza to jednak rezygnacji z eksperymentowania: w otwierającym płytę “...

1315

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]