Reklama

Lipska – wypisy

12.10.2020
Czyta się kilka minut
K

Kiedy próbowaliśmy ze sobą rozmawiać / okazało się / że mamy różne języki. / Kiedy zaczynaliśmy mówić / wspólnym językiem / odebrano nam mowę. / Kiedy schodziliśmy ze wzgórz / łączyły nas już tylko / cienie umarłych”. To wiersz wczoraj napisany? Nie, ukazał się w 1985 roku w wydanym poza cenzurą tomie „Przechowalnia ciemności”. Szukajmy dalej: „Historia znowu kiedyś / nie wyłączy żelazka / mówi z nadzieją ogień / zapatrzony w drewno”. To „Pogłos”, rok 2010. I jeszcze taki fragment: „W wypożyczalni buntu / czynna jest stołówka. // Czerwone wino jeziora / płynie pod oknami. // Z narażeniem historii / można po nim pływać. // Nie wszystkie okrzyki hurra / znaczą tu zwycięstwo. // Najbardziej popularny / jest narodowy gambit” – to z kolei „Dom Spokojnej Młodości” z „Piątego zbioru wierszy”, rok 1978.

„Wiersze wybrane”, opublikowane przed pięciu laty, liczyły 462 strony. „Nowy wybór...

2841

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]