Reklama

Ładowanie...

Kuracja droższa niż złoto

10.06.2008
Czyta się kilka minut
Choć przemysł farmaceutyczny kwitnie, 85 proc. ludzkości ma ograniczony dostęp do leków lub nie ma go wcale. Czy ratunkiem są leki generyczne?
L

Leki generyczne - czyli zamienniki drogich specyfików o podobnym działaniu - są znacznie tańsze niż ich markowe pierwowzory. Kłopot w tym, że koncerny przed nimi się bronią, a reguły gry - prawne i rynkowe - im na to pozwalają.

Fasada i kulisy

Sto lat temu - w dobie epokowych odkryć w medycynie - wydawało się, że świat bez chorób jest na wyciągnięcie ręki. Co rusz ogłaszano sensacyjne wiadomości o wynalezieniu nowych leków, o przełomach na miarę odkryć geograficznych dokonywanych kilka wieków wcześniej. Aleksander Fleming: wynalazł penicylinę przypadkiem, zanieczyszczając hodowaną kulturę bakterii zarodnikami pleśni. Choć Fleming, podobnie jak Ludwik Pasteur, przez większość życia zajmował się szukaniem sposobów na przechowywanie żywności, dał ludzkości broń w walce z wścieklizną i innymi chorobami.

Dziś...

12840

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]