Reklama

Kuracja droższa niż złoto

Kuracja droższa niż złoto

10.06.2008
Czyta się kilka minut
Choć przemysł farmaceutyczny kwitnie, 85 proc. ludzkości ma ograniczony dostęp do leków lub nie ma go wcale. Czy ratunkiem są leki generyczne?
L

Leki generyczne - czyli zamienniki drogich specyfików o podobnym działaniu - są znacznie tańsze niż ich markowe pierwowzory. Kłopot w tym, że koncerny przed nimi się bronią, a reguły gry - prawne i rynkowe - im na to pozwalają.

Fasada i kulisy

Sto lat temu - w dobie epokowych odkryć w medycynie - wydawało się, że świat bez chorób jest na wyciągnięcie ręki. Co rusz ogłaszano sensacyjne wiadomości o wynalezieniu nowych leków, o przełomach na miarę odkryć geograficznych dokonywanych kilka wieków wcześniej. Aleksander Fleming: wynalazł penicylinę przypadkiem, zanieczyszczając hodowaną kulturę bakterii zarodnikami pleśni. Choć Fleming, podobnie jak Ludwik Pasteur, przez większość życia zajmował się szukaniem sposobów na przechowywanie żywności, dał ludzkości broń w walce z wścieklizną i innymi chorobami.

Dziś...

12840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]