Reklama

Kurz po animuszu

Kurz po animuszu

18.06.2007
Czyta się kilka minut
Znajoma scena, jak w oglądanym po wielokroć filmie. Zadymiona, duszna sala zakładu pracy mimo późnej pory wypełniona po brzegi ludźmi. Błyski fotoreporterskich fleszy co chwila rozświetlają spięte twarze. Trwa konferencja prasowa: ktoś czyta długą listę żądań, twarze członków zarządu firmy bledną... Mowa o godnej pracy i płacy, o sprawiedliwości społecznej.
Fot. JACEK BOCZAR - Agencja Gazeta
P

Potem wypowiadają się przedstawiciele pracodawców i strajkujących, czasem politycy, wszyscy pełni woli kompromisu i troski o dobro wspólne. Napięcie opada, w kuluarach uzgadnia się szczegóły porozumienia, najczęściej wysokości podwyżek. Zwykły obserwator oglądający to widowisko w telewizji ma prawo czuć się skonfundowany. Po czyjej stronie była racja? W czyim imieniu mówiły związki zawodowe? Czy los strajkujących był rzeczywiście tak dramatyczny, jeśli protesty uciszyła kilkuprocentowa podwyżka? Co z pracownikami, którzy milczą - czy im także należy się podwyżka płac?

Jak strajkują sekretarki?

Nie tylko w Polsce, ale wszędzie na świecie pokutują dwa, kontrastujące ze sobą, stereotypowe wizerunki związkowca. Z jednej strony mamy bezinteresownego bojownika o postęp społeczny, rzecznika praw bezrobotnych, osób dyskryminowanych w...

14937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]