Reklama

Komentarz do życia

Komentarz do życia

29.11.2015
Czyta się kilka minut
Opowiada Łukasz Ewangelista: „W piętnastym roku panowania cesarza Tyberiusza, kiedy Poncjusz Piłat zarządzał Judeą,
O. Wacław Oszajca
a

a Herod był tetrarchą Galilei, Filip zaś, brat jego, tetrarchą Iturei i Krainy Trachonickiej, a Lizaniasz tetrarchą Abileny, za arcykapłanów Annasza i Kajfasza, Bóg wezwał Jana, syna Zachariasza, [przebywającego] na pustyni”. O wymienionych notablach wiemy sporo również ze źródeł innych niż Biblia. Na przykład o Piłacie wspominają Józef Flawiusz i Tacyt; w 1961 r. w ruinach Cezarei Nadmorskiej odnaleziono kamień, na którym wyryto imię zarządcy Judei; znamy też bite przez niego monety.

W takich właśnie realiach – w konkretnym czasie i miejscu – Łukasz i pozostali autorzy Biblii osadzają akcję Księgi. Nie jest to jednak czysta literatura faktu. Nie podają oni suchych faktów, lecz je analizują, doszukując się w nich czegoś więcej niż to, co na pierwszy rzut oka wydaje się oczywiste. Robią tak, ponieważ wierzą, że Bóg świat nie tylko stworzył, ale przede wszystkim stworzył go w...

2713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]