Reklama

Ładowanie...

Ki tawo

08.09.2009
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa 26, 1 - 29, 8
T

Tuż po przybyciu do Rzymu, w 1607 r., Caravaggio namalował obraz przedstawiający chłopca z koszem owoców: zmysłowy portret młodego mężczyny z umięśnionym ramieniem, smukłą szyją, dużymi ustami i rozmarzonym wzrokiem, trzymającego przed sobą ciężki kosz z brzoskwinią, kiśćmi winogron, przeciętym na pół granatem, jabłkami, gruszkami. Podziw budzi realistyczne przedstawienie obfitości owoców, ich aranżacja, i prosta, do swoich marzeń zwrócona twarz chłopca. Caravaggio musiał wiele razy czytać Biblię. Był jednym z niewielu artystów, jak przed nim Giotto, który chciał zobaczyć biblijne sceny, jak gdyby rozgrywały się tuż obok. Malując Niewiernego Tomasza czy św. Mateusza, robił wszystko, by jego postaci były prawdziwe i namacalne, budzące niepokój. Kontrastowe światło obrazów wzmacniało tylko wrażenie uczciwości przedstawienia.

Obraz Caravaggia stanął mi przed...

4540

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]