Reklama

Młode wino

Młode wino

29.09.2009
Czyta się kilka minut
Czy w Tokaju coś może jeszcze zaskoczyć? 30-letni zbuntowany winiarz obiecuje, że prawdziwy tokaj dopiero się zaczyna.
136-litrowe beczki zwane gönc w piwnicach Gizella Pince. Tokaj, wrzesień 2009 r. /fot. Małgorzata Fugiel-Kuźmińska
S

Spójrz, po prostu pełne energii. - László Szilágyi wskazuje na pękate kiście winogron furmint. Istotnie, pękają w szwach, gęsta kiść pulsuje w dłoni. - Nie do wiary, że już dojrzały. Prawie się nie zdarza, żeby furmint można było jeść w połowie września.

Już wiadomo, że to będzie dobry rocznik.

László ma 31 lat. W tym roku zbierze plony ze swoich winnic po raz piąty. Jędrny furmint ze wzgórz nad Bodrogkeresztúr. Wielkie, leniwie rozłożyste kiście hárslevelű z południowo-zachodniego stoku góry Tokaj. Słoneczne sárgamuskotály z dzierżawionej od znajomego działki nieopodal.

W Tokaju robi się wino od tysiąca lat. W 1737 r. oficjalnie ustanowiono tu region winiarski. Białe, słodkie wina z tego północno-wschodniego skrawka Węgier gościły na stołach europejskich monarchów. Za komunizmu winnice znacjonalizowano i tokajskie wino sprzaśniało, jak wszystko w gospodarce...

10535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]