Reklama

Ładowanie...

„Jesteśmy wściekłe”, czyli równouprawnienie po szwajcarsku

z Zurychu
17.10.2022
Czyta się kilka minut
Kobiety w Szwajcarii będą przechodziły na emeryturę w tym samym wieku, co mężczyźni. Tak zdecydowała demokratyczna większość. Ale nie kobiet.
Referendalny plakat przeciwników reformy emerytalnej. Lozanna, Szwajcaria, 28 sierpnia 2022 r. FABRICE COFFRINI / AFP / EAST NEWS
P

Przed dworcem głównym w Bernie przechodnie z trudem przeciskają się przez tłum stojących razem kobiet. Poniedziałek to nie jest w Szwajcarii zwyczajowy dzień na organizowanie demonstracji. Chyba że na ulice spontanicznie wypycha kogoś gniew. Zgromadzone na dworcowym placu kobiety trzymają samodzielnie wymalowane transparenty i nie kryją emocji: „Jesteśmy wściekłe”.

Dzień wcześniej demokratyczna większość zdecydowała w referendum o wydłużeniu im pracy o rok. Od teraz, aby przejść na emeryturę, będą musiały – tak jak mężczyźni – pracować do 65. roku życia. – To jest policzek wymierzony w twarz wszystkich kobiet – komentuje wyniki referendum organizatorka demonstracji Tamara Funiciello, parlamentarzystka i wiceprezeska sekcji kobiet Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii.

Temat zrównania wieku emerytalnego, ostatecznie rozstrzygnięty głosami obywateli i obywatelek,...

14243

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]