Reklama

Piętnaście lat batalii o dwa tygodnie urlopu

Piętnaście lat batalii o dwa tygodnie urlopu

z Zurychu
12.10.2020
Czyta się kilka minut
Szwajcaria, jako jeden z ostatnich krajów Europy, wprowadzi gwarantowane świadczenie dla ojców. Ale nadzieje, że „tacierzyńskie” zmieni tu model rodziny, są marne.
BRITTA PEDERSEN / DPA / EAST NEWS
J

Ja! Oui! Si! To kamień milowy w szwaj- carskiej polityce rodzinnej – Adrian Wütrich nie kryje emocji. Cieszy się jako ojciec dwóch synów i parlamentarzysta partii socjaldemokratycznej, a zwłaszcza jako inicjator referendum, w którym w ostatnią niedzielę września większość Szwajcarów i Szwajcarek dała zielone światło dla Papi Zeit, czyli płatnego urlopu dla ojców.

Dzień przeszedł do historii jako ten, w którym długoletnie starania o uznanie opiekuńczej roli ojca w rodzinie zakończyły się jeśli nie sukcesem, to przynajmniej wypracowanym w pocie czoła kompromisem. A może to dopiero początek?

Wielojęzyczny entuzjazm jest uzasadniony: w Szwajcarii, kraju praktykującym demokrację bezpośrednią, tym razem wyjątkowo ważne były głosy mieszkańców tzw. Szwajcarii łacińskiej: francusko- i włoskojęzycznej, zwykle bardziej przychylnych rozwiązaniom socjalnym.

To duże...

12262

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]