Reklama

Lato emerytów

Lato emerytów

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Nawet najbogatszych państw Europy nie stać na wypłatę świadczeń emerytalnych w dotychczasowej wysokości.
Dworzec Atocha, Madryt, luty 2010 r. / fot. Grażyna Makara
C

Czy wakacje 2010 roku zapamiętamy jako europejskie lato emerytów? Nawet jeśli nie, to obecna fala protestów i strajków przeciw podwyższaniu wieku emerytalnego i cięciu samych świadczeń, rozlewająca się po całej Europie, jest z pewnością awangardą zmian, czekających stary kontynent w nadchodzących dekadach. Stary - w sensie dosłownym.

***

Już za pół wieku większą część europejskiego społeczeństwa mają stanowić emeryci. Za sprawą postępu w medycynie żyjemy znacznie dłużej. Równocześnie rodzi się nam mniej dzieci. To nie lada wyzwanie dla Unii Europejskiej, w szczególności dla jej gospodarki i polityki społecznej. Konsekwencję zmian demograficznych odczujemy po lekkości naszych portfeli i spadku jakości życia.

Trudno sobie wyobrazić, by starzejąca się Europa skutecznie walczyła z azjatycką, amerykańską czy afrykańską młodszą...

8986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]