Reklama

Lato emerytów

Lato emerytów

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Nawet najbogatszych państw Europy nie stać na wypłatę świadczeń emerytalnych w dotychczasowej wysokości.
Dworzec Atocha, Madryt, luty 2010 r. / fot. Grażyna Makara
C

Czy wakacje 2010 roku zapamiętamy jako europejskie lato emerytów? Nawet jeśli nie, to obecna fala protestów i strajków przeciw podwyższaniu wieku emerytalnego i cięciu samych świadczeń, rozlewająca się po całej Europie, jest z pewnością awangardą zmian, czekających stary kontynent w nadchodzących dekadach. Stary - w sensie dosłownym.

***

Już za pół wieku większą część europejskiego społeczeństwa mają stanowić emeryci. Za sprawą postępu w medycynie żyjemy znacznie dłużej. Równocześnie rodzi się nam mniej dzieci. To nie lada wyzwanie dla Unii Europejskiej, w szczególności dla jej gospodarki i polityki społecznej. Konsekwencję zmian demograficznych odczujemy po lekkości naszych portfeli i spadku jakości życia.

Trudno sobie wyobrazić, by starzejąca się Europa skutecznie walczyła z azjatycką, amerykańską czy afrykańską młodszą...

8986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]