Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Lato emerytów

Lato emerytów

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Nawet najbogatszych państw Europy nie stać na wypłatę świadczeń emerytalnych w dotychczasowej wysokości.
Dworzec Atocha, Madryt, luty 2010 r. / fot. Grażyna Makara
C

Czy wakacje 2010 roku zapamiętamy jako europejskie lato emerytów? Nawet jeśli nie, to obecna fala protestów i strajków przeciw podwyższaniu wieku emerytalnego i cięciu samych świadczeń, rozlewająca się po całej Europie, jest z pewnością awangardą zmian, czekających stary kontynent w nadchodzących dekadach. Stary - w sensie dosłownym.

***

Już za pół wieku większą część europejskiego społeczeństwa mają stanowić emeryci. Za sprawą postępu w medycynie żyjemy znacznie dłużej. Równocześnie rodzi się nam mniej dzieci. To nie lada wyzwanie dla Unii Europejskiej, w szczególności dla jej gospodarki i polityki społecznej. Konsekwencję zmian demograficznych odczujemy po lekkości naszych portfeli i spadku jakości życia.

Trudno sobie wyobrazić, by starzejąca się Europa skutecznie walczyła z azjatycką, amerykańską czy afrykańską młodszą...

8986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]