Ładowanie...
Jedwabna nitka. Co obejrzeć na VoD

Wszystko zaczęło się od pewnego obrazu. Wisi teraz w amsterdamskim Rijksmuseum, a głośna wystawa mimochodem przypomina także o ekranowych inspiracjach Vermeerem. Filmy „Przerwana lekcja muzyki” (1999) Jamesa Mangolda czy „Dziewczyna z perłą” (2003) Petera Webbera wyrosły co prawda z książek, ale stoją za nimi dzieła niderlandzkiego malarza. Najbardziej vermeerowskim i najlepszym filmem w tym zbiorze pozostaje „Koronczarka” Claude’a Goretty. Jej współscenarzystą był francuski pisarz Pascal Lainé, autor literackiego pierwowzoru pod tym samym tytułem, uhonorowanego Nagrodą Goncourtów. Podobnie jak u XVII-wiecznego artysty, twórcom udało się wydobyć z codzienności pojedyncze ludzkie życie oraz pochwycić je znienacka w całej jego zwyczajności i tajemnicy.
- „KORONCZARKA” – reż. Claude Goretta. Prod. Francja/Szwajcaria/RFN 1977. arte.tv
„Spotkamy...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]