Reklama

Ładowanie...

Instrukcja wyborcza

Instrukcja wyborcza

18.05.2015
Czyta się kilka minut
Inaczej niż w wielu innych mediach, w „Tygodniku” nie znajdą Państwo wskazówki, na kogo – zdaniem redakcji – należałoby głosować podczas drugiej tury wyborów prezydenckich.
FOT. GRAŻYNA MAKARA
Michał Okoński. Fot: Grażyna Makara/TP
N

Nie żebyśmy uważali podobne praktyki za zawsze naganne – robi to w końcu prasa w krajach o dojrzałej demokracji, np. w Wielkiej Brytanii; także w historii III RP zdarzyły się wybory, podczas których redakcja „TP” poparła kandydaturę Tadeusza Mazowieckiego.

A jednak obserwując i opisując starcie Komorowski–Duda, zachowujemy dystans – po pierwsze, z szacunku dla Państwa i w przekonaniu, że także dzięki lekturze „Tygodnika” będą Państwo potrafili dokonać wyboru samodzielnie.

Po drugie, z wiary, że niezależnie od tego, kto wygra, Polska zostanie rzeczą wspólną, a jednym z zadań pisma – oprócz bacznego przyglądania się stronom politycznego sporu (rządzącym, co oczywiste, krytyczniej niż opozycji, ktokolwiek się w niej znajduje) – będzie podtrzymywanie zanikającej rozmowy ponad i pomiędzy barykadami.

Za tydzień obudzimy się w końcu w tym samym kraju, wśród tych samych sąsiadów, kolegów z pracy, nieznajomych ze sklepu, tramwaju czy z kościelnej ławki. Trzeba będzie z nimi żyć, pamiętając, że łączy nas więcej niż decyzja przy urnie; że niezależnie od tego, na kogo głosowali i czy w ogóle poszli (oby poszli...) do wyborów, polityka nie jest wszystkim. ©

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich, a także w...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]