Reklama

Gra w kolory

Gra w kolory

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Oglądając film Lalki trudno uwolnić się od słów jego reżysera: ideałem byłby dlań taki film, którego każdy kadr jest samodzielnym obrazem.
-

---ramka 320468|prawo|1---W “Lalkach" ten postulat zostaje spełniony - zbudowane są z olśniewająco pięknych kadrów. Para młodych kochanków w dziwacznych strojach przemierza oblaną słońcem bajecznie ukwieconą wiśniową aleję. Połączeni długim czerwonym sznurem, wzbudzają zdumienie przechodniów. Wariaci? Żebracy? Uczestnicy ekscentrycznego pokazu mody?

Każda z tych sugestii jest po części słuszna, jednak zasadnicza odpowiedź zostaje dana już w prologu. Jesteśmy na scenie tradycyjnego japońskiego teatru bunraku. Widzimy odzianych w czarne kimona mężczyzn i animowane przez nich marionetki. Lecz w finale następuje odwrócenie - to lalki patrzą na nas. Czyżby więc główny spektakl rozgrywał się gdzieś indziej, poza sceną? Czyżbyśmy to my sami mieli być jego aktorami...? Tak właśnie - niczym teatralne kukiełki - filmowani są aktorzy w filmie Kitano. Suną wolno, w...

3707

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]