Reklama

Nieznane rozkosze

Nieznane rozkosze

10.08.2003
Czyta się kilka minut
Jeśli ktoś zdążył już utracić wiarę we współczesne kino, festiwal w Cieszynie został stworzony właśnie dla niego. To tutaj zobaczyć można, jak bardzo jest ono żywotne i nieobliczalne.
C

Co ciekawe, wielu twórców wyznaczających “nowe horyzonty" w dzisiejszym kinie stroni od łatwych prowokacji, nie próbuje dezorientować nas rozwichrzoną formą czy mamić wątpliwej jakości poezją trzewi. Po cieszyńskim maratonie filmów niekonwencjonalnych nasuwa się jedna przewrotna dość refleksja: to właśnie ze świadomych samoograniczeń, z maksymalnego skupienia i dużej dawki pokory wobec filmowej materii wyrastają dzieła naprawdę przekraczające horyzonty.

Tajemnica “Dogville"

Mogliśmy się o tym przekonać już na otwarciu festiwalu. “Dogville" Larsa von Triera, pierwsza część szykowanej przez niego amerykańskiej trylogii, podniósł poprzeczkę bardzo wysoko, zabierając nas w mroczną podróż do krainy zła, rezygnując zarazem z całego arsenału dostępnych kinu środków ekspresji. Von Trier zakpił sobie ze starych sposobów budowania...

14405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]