Reklama

Ładowanie...

Gdzie papież, gdzie my

16.03.2015
Czyta się kilka minut
Po dwóch latach pontyfikatu Franciszek i jego wizja Kościoła są przez polskich świeckich przyjmowani entuzjastycznie, przez biskupów – ambiwalentnie. Księża próbują przeczekać.
Procesja z Wawelu na Skałkę, Kraków, maj 2014 r. Fot. Piotr Tumidajski / FORUM
O

Od 13 marca 2013 r. papieżowi Franciszkowi udało się zreformować finanse Watykanu, rozpocząć trudną reformę Kurii Rzymskiej, wprowadzić większą kolegialność w struktury kościelne, ale przede wszystkim zaproponować nową wizję Kościoła, witaną na świecie z radością i nadzieją. Czy ta wizja porwała także Polaków? By dać odpowiedź,pytanie trzeba rozpisać na kilka innych: jak propozycję Franciszka przyjęli świeccy? Co z nią robią biskupi? I czy otrzymują wsparcie od swoich najbliższych współpracowników – księży?

Wiara Polaków

Nie jest łatwo zdiagnozować stan Kościoła w Polsce. Ćwierć wieku po transformacji wciąż dominuje tendencja do „ukrywania” rzeczywistości kościelnej. Np. tematem obecnego roku duszpasterskiego (2014/2015) jest nawrócenie – nikt jednak nie zdecydował się zbadać problemów pojawiających się po obu stronach kratek konfesjonału (w...

14702

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]