Reklama

"Fill The Harmony Philharmonics"

"Fill The Harmony Philharmonics"

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Spotkania jazzmanów z filharmonikami kończą się różnie. Bywa, że obie strony, zamiast się inspirująco różnić, znajdują wspólny, nadto nijaki mianownik. W wypadku omawianej płyty dodatkowo niepokoić mogła geneza: muzyka powstała z okazji imprezy fetującej Gdańsk w Warszawie. Wiem, że muzycy, zwłaszcza młodzi, też muszą z czegoś żyć, niemniej, przy całym dotychczasowym uznaniu dla Sławka Jaskułke, byłem dość sceptyczny.
S

Sceptyk nie powinien jednak odrzucać doświadczenia. Owszem, ze dwa razy pojawia się muzyka ilustracyjno-filmowa; na krótko, poza tym brzmienia te zostały podporządkowane całości. A całość jest naprawdę zróżnicowana: jazzowe trio pianisty, smyczki orkiestry kameralnej i (na jednej ścieżce) śpiew Miki Urbaniak.

Początek należy do wiolonczeli. Błażej Goliński gra niskie, naznaczone emocją frazy, zapowiadające i już tworzące ładną melodię. Podejmuje ją lider, którego fortepian od razu radykalnie podaną linię przetwarza. Ten duet pianisty i wiolonczeli jest świetny i bardzo zmienny, cała płyta mogłaby się zresztą nazywać “Metamorfozy". Pojedyncze akordy klawiszy i legato wiolonczeli, ciut po webernowsku grający fortepian i wiolonczela raczej punktowana - a to dopiero początki.

Idea ciągłej przemienności łączy się z dbałością o narracyjną...

1714

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]