Reklama

Ładowanie...

Ewangelizacja z modlitwy

24.06.2013
Czyta się kilka minut
W ostatnią niedzielę czytaliśmy w kościołach fragment 9. rozdziału Ewangelii wg św. Łukasza: „Gdy [Jezus] raz modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: »Za kogo uważają Mnie tłumy?«.
O

Oni odpowiedzieli: »Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że jeden z dawnych proroków zmartwychwstał«. Zapytał ich: »A Wy za kogo Mnie uważacie?«. Piotr odpowiedział: »Za Mesjasza Bożego«” (Łk 9, 18-20).
Od św. Mateusza (por. Mt 16, 13nn) wiemy, że ten dialog odbył się w Cezarei Filipowej – a więc w miejscu, w którym w czasach Jezusa stało obok siebie kilka (kilkanaście?) pogańskich ołtarzy i świątyń, dedykowanych starszym i nowszym bóstwom (od asyryjskich, przez greckie, po rzymskie). Cezarea Filipowa to synteza skondensowanej idolatrii – trzeba o tym pamiętać, żeby zrozumieć ten dialog. Jezusowe pytanie: „Kim Ja jestem..., kim Ja jestem dla Was?” – nie ma prowokować do teoretycznych dywagacji. Nie jest skierowane do dogmatyków w klimatyzowanej akademickiej sali. Jest skierowane do ludzi skonfrontowanych z prawdą o swoim wielorakim bałwochwalstwie. To nie...

3005

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]