Reklama

Ewangelizacja z modlitwy

Ewangelizacja z modlitwy

24.06.2013
Czyta się kilka minut
W ostatnią niedzielę czytaliśmy w kościołach fragment 9. rozdziału Ewangelii wg św. Łukasza: „Gdy [Jezus] raz modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: »Za kogo uważają Mnie tłumy?«.
O

Oni odpowiedzieli: »Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że jeden z dawnych proroków zmartwychwstał«. Zapytał ich: »A Wy za kogo Mnie uważacie?«. Piotr odpowiedział: »Za Mesjasza Bożego«” (Łk 9, 18-20).
Od św. Mateusza (por. Mt 16, 13nn) wiemy, że ten dialog odbył się w Cezarei Filipowej – a więc w miejscu, w którym w czasach Jezusa stało obok siebie kilka (kilkanaście?) pogańskich ołtarzy i świątyń, dedykowanych starszym i nowszym bóstwom (od asyryjskich, przez greckie, po rzymskie). Cezarea Filipowa to synteza skondensowanej idolatrii – trzeba o tym pamiętać, żeby zrozumieć ten dialog. Jezusowe pytanie: „Kim Ja jestem..., kim Ja jestem dla Was?” – nie ma prowokować do teoretycznych dywagacji. Nie jest skierowane do dogmatyków w klimatyzowanej akademickiej sali. Jest skierowane do ludzi skonfrontowanych z prawdą o swoim wielorakim bałwochwalstwie. To nie...

3005

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]