Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
dzika przyroda
Artykuły na ten temat
Historia naszych bagien. Za dzisiejsze powodzie i susze możemy winić politykę Prus
Adam Robiński
Mokradło nie zna granic. Nie do końca wiemy, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy. To przeszkadza każdej władzy – mówi Michał Pospiszyl, historyk.
Bagna: nie ma na Ziemi bardziej efektywnego pochłaniacza dwutlenku węgla
Wiktor Kotowski
,
Krzysztof Story
WIKTOR KOTOWSKI, ekolog: Są ostatnim pierwotnym kawałkiem naszego świata, ogromnym magazynem wody i pochłaniaczem dwutlenku węgla – naszą najlepszą lokatą…
Pingwiny: strażnicy oceanu
Dee Boersma
,
Maria Hawranek
DEE BOERSMA, biolożka: Nie spotkałam nikogo, kto by nie lubił pingwinów. Zabawne, pracowite, chodzą wyprostowane i co najważniejsze – elegancko ubrane. Ale…
Rysie znów tu są. Dzięki przyrodnikom koty wracają do zachodniej Polski
Krzysztof Story
Aby się przyjęły na wolności, musieli wypuścić ich jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie. To było wyzwanie. Bo skąd wziąć rysie, których brakuje w całej…
Powrót do gniazda. Historia Włodzimierza Puchalskiego
Adam Robiński
Człowiek, na którym wychowało się parę pokoleń polskich przyrodników, wciąż nie doczekał się biografii.
Niedźwiedź, człowiek, natura
Tomasz Stawiszyński
Czy leśnicy powinni byli ratować odnalezionego w okolicach Teleśnicy małego niedźwiadka? Czy należało pozostawić go tam, gdzie został znaleziony? Kto ma w tym…
Złotka
Krzysztof Niedziałkowski
W tej historii jest bliskie spotkanie psa i wilka. I pytanie, co robić z dzikimi zwierzętami, które zbytnio przyzwyczaiły się do ludzi.
Czas lasu
Krzysztof Story
,
Marcin Żyła
Wiek drzew zdradzają słoje. Ale o mądrości przyrody – a nawet o tym, jak ograniczyć skutki zmian klimatycznych – mówią dzieje całych lasów. Zwłaszcza górskich.
Wiecznie zielone
Richard Powers
,
Adam Robiński
Richard Powers, pisarz: Ponadtysiącletni las sekwoi zamieniliśmy w Dolinę Krzemową, czyli coś, co przetrwa tylko ułamek czasu trwania drzewa, przed którym…
Więcej ludzi niż gór
Paweł Skawiński
,
Bartek Dobroch
Paweł Skawiński, były dyrektor TPN: Nasz sposób bycia w Tatrach może je obrażać. Co by się stało, gdybyśmy urządzili turniej ping-ponga w kościele Mariackim?…
Meandry jednostronne
Wiktor Kotowski
,
Adam Robiński
Wiktor Kotowski, biolog: Przywrócenia naturalnego biegu wymaga 90 proc. polskich rzek. Kilkadziesiąt metrów pasa wzdłuż nich trzeba oddać do dyspozycji…
Lew nasz powszedni
Mikołaj Golachowski
,
Krzysztof Story
Mikołaj Golachowski, biolog: Człowiek wpada do swoich sąsiadów zwierząt i zamiast poprosić o pożyczenie cukru, obrabia pół mieszkania.
Daleko od bobra
Marcin Żyła
Fantazjujemy o domu w Bieszczadach, chcemy jeździć za miasto i wychować dzieci jak najbliżej przyrody. Ale gdy przychodzi co do czego – odpychamy ją od siebie…
Ptasiek polski
Jacek Karczewski
,
Adam Robiński
Jacek Karczewski, przyrodnik: Ptaki wcale się nas nie boją. Zając nie stanie na środku podwórka i nie zacznie śpiewać, a taki szpak i owszem. Bocian nawet…
Chwalcie łąki!
Natalia Podyma
,
Maciej Podyma
,
Marta Filipiuk-Michniewicz
,
Michał Kuźmiński
Kwietna łąka w mieście? O tym, dlaczego jest dużo lepsza dla ludzi i dla przyrody niż trawnik, o pożytkach i radościach z łąk i o tajemnicach dzikich roślin…
Niech kwitną nam
Maciej Podyma
,
Michał Sowiński
Maciej Podyma, Fundacja Łąka: Miewają większą bioróżnorodność na metr kwadratowy niż las deszczowy. Do tego cały czas się zmieniają – jedne rośliny kwitną,…
Miasta chcą żyć
Agnieszka Nowak
Metropolie biofiliczne zakładają, że przyroda nie jest sprawą do załatwienia, tylko kluczowym punktem odniesienia dla władz – kontekstem wszystkich pozostałych…
Z tamtej strony płotu
Tadeusz Sławek
Zachowaliśmy pamięć o łąkach, tracąc ich doświadczenie. Owszem, możemy wyjść poza raj deweloperskich grodzeń, możemy natrafić na łąkę, ale wtedy będzie ona nie…
Rozmowy o byciu razem: Adam Wajrak
Katarzyna Kubisiowska
,
Adam Wajrak
Adam Wajrak: „Wracałem z Arktyki, zadzwoniłem do Piotrka Jachowicza, który zaczął mi opowiadać, że tu jest taka Hiszpanka, bardzo fajna. I przyjechałem do…
Wyspa w cieniu wulkanu
Marcin Rychły
Cocibolca, jedno z największych jezior obu Ameryk, o mały włos nie padło ofiarą chińskich ambicji. Ale plan nowego kanału łączącego Atlantyk i Pacyfik nie…
Jestem łososiem
Barry Lopez
,
Adam Robiński
BARRY LOPEZ, autor książki „Arktyczne marzenia”: Pytają mnie, jak mogę pisać o więziach społecznych, skoro ciągle nie ma mnie w domu? I skąd we mnie tyle…
Wisła, pyton i inne prezenty
Arkadiusz Szaraniec
,
Adam Robiński
ARKADIUSZ SZARANIEC, edukator przyrodniczy i pisarz: Rzeki to żywe archiwa. Są jak zdziczałe sady. Właściciele dawno nie żyją, gospodarstwa nie ma, a sad…
Czas na negatyw
Michał Milczarek
Nie ma nic piękniejszego niż apokalipsa w Arktyce. Wiatr, rozpad, pustka – wszystko rozgrzewa wyobraźnię do poziomu wrzenia. Oto jest terytorium czystego bycia…