Ptasiek polski

Jacek Karczewski, przyrodnik: Ptaki wcale się nas nie boją. Zając nie stanie na środku podwórka i nie zacznie śpiewać, a taki szpak i owszem. Bocian nawet zbuduje gniazdo na twoim dachu.

Reklama

Ptasiek polski

Ptasiek polski

17.08.2020
Czyta się kilka minut
Jacek Karczewski, przyrodnik: Ptaki wcale się nas nie boją. Zając nie stanie na środku podwórka i nie zacznie śpiewać, a taki szpak i owszem. Bocian nawet zbuduje gniazdo na twoim dachu.
Biebrzański Park Narodowy. Migracje tysięcy dzikich gęsi. Fot. PIOTR KAMIONKA / REPORTER / EAST NEWS
A

ADAM ROBIŃSKI: Chodzą słuchy, że urodziłeś się w gęsim gnieździe, choć Twoja mama tego nie potwierdza.

JACEK KARCZEWSKI: Prawda, że ładna historia? Bardzo bym chciał, żeby tak było, ale to jest oczywiście zmyślona opowieść, która czasem do mnie wraca. Nie było żadnego gniazda, za to od zawsze były wokół mnie ptaki.

Skąd się wzięły?

Wychowałem się w malutkiej wsi, nazywa się Strzelęcino, jest lub raczej była pięknie położona, najbliższe miasto to Lębork. Dookoła miałem więc mnóstwo przyrody. To nie były jakieś ogromne stada ptaków, ale taka zwykła, wiejska powszechność zwierząt, która niestety jest już przeszłością. Jako dorosły człowiek miałem do czynienia z wieloma osobami zaangażowanymi w ochronę przyrody, czytałem sporo biografii, i w większości przypadków ich bohaterowie potrafią wskazać w swoim życiu jakiś punkt zwrotny.

Moment,...

20005

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Szaryka to nowa nazwa przyjęta też dla sikory ubogiej, ale rekord to przechszczenie mewy pospolitej na mewę siwą co jest dodatkowo mylące. Przeciętny Brytyjczyk w miejscu zamieszkania ma gorsze warunki obserwacji niż przeciętny Polak. Wypatrywanie rzadkości na wyspach Scilly jest podobnie elitarne jak konne polowanie na lisa.

Dziękuję Panu Jackowi Karczewskiemu za wszystkie działania mające na celu ochronę ptaków! Ja od dwóch lat dopiero intensywniej zajmuję się obserwacją ptaków i poszerzaniem wiedzy w tym zakresie. Moja pasja najpierw była wśród przyjaciół i znajomych kwitowana żartobliwymi komentarzami, ale im więcej im opowiadałam o ptakach, im więcej swojego entuzjazmu po niezwykłych dla mnie obserwacjach (taki entuzjazm wzbudził u mnie ostatnio m.in. właśnie także nur czarnoszyi zaobserwowany na jeziorze w puszczy augustowskiej) na nich przelewałam, tym bardziej zaczynali się w to angażować emocjonalnie, a także realnie - poprzez działania na rzecz ptaków. Żeby chronić przyrodę czasem wystarczy uświadamiać siebie, swoich bliskich i w ten sposób kształtować społeczeństwo wrażliwe na tę ochronę - czyli to, czego na ten moment, jak wynika z wywiadu, u nas jeszcze brakuje. Bądźmy na pTAK! :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]