Reklama

Ładowanie...

Miasta chcą żyć

01.06.2020
Czyta się kilka minut
Metropolie biofiliczne zakładają, że przyroda nie jest sprawą do załatwienia, tylko kluczowym punktem odniesienia dla władz – kontekstem wszystkich pozostałych działań.
MACIEJ ŁUCZNIEWSKI / REPORTER
L

Ludzkość od dawna próbuje opanować przyrodę: ograniczyć płynące z niej zagrożenia, czerpiąc jednocześnie maksimum korzyści. Nic więc dziwnego, że teraz zostało jej jak na lekarstwo. „Wszystko, co postrzegamy jako naturalne, jest już najczęściej tylko naturalistyczne, odtwarzające nasze wyobrażenie natury i w części przetworzone. Doszliśmy do momentu w rozwoju cywilizacji, w którym nie można już w zasadzie mówić o krajobrazach pierwotnych” – pisali w artykule „Powrót dzikości” Krzysztof Herman i Maciej Łepkowski z Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW.

Cała planeta została podbita, przyroda ujarzmiona, do tego, przynajmniej częściowo, nieodwracalnie zniszczona. Krajobraz przyrodniczy zastąpiony został krajobrazem kulturowym, powstało wrażenie, że „cały świat jest naszym ogrodem”. A to budzi nostalgię – tęsknotę za dziką przyrodą, szczególnie wśród ludzi żyjących w miastach.

...

15429

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]