Reklama

Dzień ulgi

Dzień ulgi

20.01.2014
Czyta się kilka minut
Sandomierz przez lata był symbolem tego, jak władze kościelne potrafią zamiatać problem pod dywan. Teraz staje się miejscem, gdzie chrześcijanie mogą bez zażenowania spojrzeć Żydom w oczy.
M

Modląc się w sandomierskiej katedrze z obrazem przedstawiającym Żydów mordujących chrześcijańskie dziecko (czy pozbawionym komentarza, czy zasłoniętym) za plecami, można było czuć dyskomfort. 16 stycznia we wnętrzu świątyni rozbrzmiewały jednak głosy alumnów seminarium śpiewających „Szema Israel”, a przy odsłoniętym obrazie zawisła długo oczekiwana tabliczka. To już inny Sandomierz.
SHALOM W KATEDRZE
Chwilę później biskup modlił się, by Kościół był otwarty na dialog z wyznawcami judaizmu i by przemienione zostały umysły i serca tych, którzy nie dostrzegają jego religijnego sensu. Biskup Mieczysław Cisło streścił w kazaniu nauczanie Kościoła o Żydach, podkreślając za Pawłem VI, że dialog to inne imię miłości. Gdy seminaryjny chór zaintonował „Evenu shalom alechem”, rozświetliły się oczy izraelskiego ambasadora. Tak, wszyscy byli wzruszeni, wiedząc...

6752

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]