Reklama

Jak powstawał napis

Jak powstawał napis

11.02.2013
Czyta się kilka minut
W „TP” nr 3/2013 ukazał się artykuł Zuzanny Radzik pt. „Malowidło, które kłuje” nt. znajdującego się w katedrze w Sandomierzu obrazu przedstawiającego rzekomy mord rytualny, którego mieli dokonać Żydzi.
Fragment obrazu z katedry Narodzenia NMP w Sandomierzu Fot. © Jerry Bergman / EAST NEWS
C

Chciałbym uściślić informacje dotyczące sposobu uzgadniania treści napisu, który miał być umieszczony pod tym obrazem.
Po publikacji ks. Stanisława Musiała („Gazeta Wyborcza”, 5-6 sierpnia 2000 r.), w której domagał się on usunięcia obrazu lub umieszczenia obok niego wyjaśnienia o nieprawdziwości treści, które przedstawia, z inicjatywy ówczesnego biskupa sandomierskiego Wacława Świerzawskiego pod czterema malowidłami dotyczącymi wydarzeń z historii Sandomierza dodano krótkie opisy autorstwa biskupa Mariana Zimałka. Ten pod obrazem rzekomego mordu rytualnego brzmiał: „Posądzenie Żydów Sandomierskich o mord rytualny w roku 1698 i 1710”.
Pomimo, iż według „Słownika języka polskiego” PWN jedno z podstawowych znaczeń słowa „posądzenie” jest równoznaczne z określeniem „pomówienie” (czyli wyraża negatywną ocenę faktu), środowiska żydowskie uznały ten napis za niewystarczający i...

5787

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]