Reklama

Ładowanie...

Dzieje grzechu

17.12.2012
Czyta się kilka minut
W niektórych środowiskach otyłość stała się dzisiaj figurą wykluczenia; można tam już być kobietą, Żydem, Cyganem, gejem, lecz nie wypada być grubasem...
Fernando Botero „Muzykanci”, 1979 r. Fot. CORBIS
1

1 Zaczyna się od bułki z szynką, a dokładniej kajzerki, jednej, drugiej, trzeciej. Tyle, przy wyjątkowo dobrym dniu, mogło się zdarzyć, zdarzyć cudownie, na talerzu. W książce – „Gruby”, Aleksander Minkowski, rok wydania i lektury: 1966 – tęskniono za całą górą bułek, a gdy już stały się dostępne, jedzono je nieprzytomnie, by zapełnić otchłań wojennego wspomnienia o głodzie. Żadna lektura dziecięca nie budziła takiego mimetycznego pożądania jak powieść Minkowskiego; jego bohater pęczniał ze strony na stronę, a czytającemu chciało się jeść, kajzerka, szynka, masło.

Milan Kundera zauważa w jednym z esejów, że niewiele spośród słynnych postaci powieściowych stało się rodzicami: „Ledwie jeden procent populacji nie ma dzieci, lecz co najmniej pięćdziesiąt procent wielkich bohaterów powieściowych opuszcza świat, nie wydawszy na świat potomka”. Duch powieści brzydzi...

18423

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]