Reklama

Ładowanie...

Arabia Saudyjska: Garbate skarby

w cyklu STRONA ŚWIATA
12.02.2022
Czyta się kilka minut
Występują w wyścigach i konkursach piękności, są najcenniejszymi prezentami i symbolem statusu. Nazywa się je „żaglowcami pustyni”. Wielbłądy na Półwyspie Arabskim to poważna sprawa.
Festiwal wielbłądów im. Abdulaziza, 160 kilometrów na wschód od Rijadu, 2020 r. / fot. FAISAL AL-NASSER/AFP/East News
T

Thawab al-Saubaj spędził w Ameryce wiele lat. Studiował na tamtejszych uniwersytetach, pracował, podróżował po kraju. Podczas pobytu za granicą i rozłąki z domem opiekę nad nim roztoczyła rodzina Sida Frittsa z Cantonu w stanie Georgia. W podzięce za życzliwość i troskę okazane jego synowi ojciec Thawaba zaprosił Amerykanina do Arabii Saudyjskiej, w której zresztą Fritts spędził dzieciństwo (jego ojciec w latach 1978-85 szkolił miejscowych pilotów).

„Dziękujemy za gościnę, jakiej udzieliłeś naszemu synowi w Ameryce – ogłosił uroczyście. – My tu, w Arabii Saudyjskiej, za najcenniejszy skarb uważamy wielbłądy. Żeby okazać swoim gościom szacunek i miłość, darujemy im to, co mamy najcenniejszego. Dlatego proszę, byś zechciał przyjąć ode mnie, moich synów i całego ludu saudyjskiego te oto dwa wielbłądy”.

Pustynne żaglowce

Na Półwyspie Arabskim mawia się, że choć to...

8416

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]