Negew, czyli lekcje pustyni

Beduińska zasada gościnności numer jeden: należy pomóc każdemu przybyszowi. Dziś ty podróżujesz, jutro podróżuję ja. Dziś ja cię goszczę, jutro ty przyjmiesz mnie pod swój dach.

Reklama

Negew, czyli lekcje pustyni

Negew, czyli lekcje pustyni

z Izraela
10.09.2018
Czyta się kilka minut
Beduińska zasada gościnności numer jeden: należy pomóc każdemu przybyszowi. Dziś ty podróżujesz, jutro podróżuję ja. Dziś ja cię goszczę, jutro ty przyjmiesz mnie pod swój dach.
ARCHIWUM FRIENDLY NEGEV DESERT
N

Nocą na pustyni jest jasno. Gdy zostawi się za sobą miasta, a oczy przyzwyczają się do ciemności, księżyc pomoże odnaleźć drogę wśród piasków.

Nocą pustynia żyje. Podświetlona ultrafioletową latarką, iskrzy setkami odwłoków skorpionów, punkcików migających jak lustrzane odbicie tego, co ponad głową.

Bywa głośna, nieco upiornie, od wysokiego śmiechu hien. Zresztą cisza na pustyni też ma swoje brzmienie. Niepokojące, czasem trudne do zniesienia, bo pozostawiające człowieka sam na sam z jego wewnętrznym głosem.

Pustynia ma w sobie marketingowy potencjał. Na izraelskiej pustyni Negew rozkwitła turystyka. Poszukiwaczy przygód ściąga ofertą noclegów w beduińskich namiotach, nocnych safari i podglądania gwiazd, snowboardem na piasku, niezliczonymi trasami rowerowymi i szlakiem winnym. Miłośników przyrody – zapierającymi dech w piersiach parkami i rezerwatami, miłośników...

19681

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]