Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Dar łez

Dar łez

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Zaledwie przed chwilą zaklinał się, że nie zna Jezusa. Potem zatrzymało się na nim refleksyjne spojrzenie aresztowanego Mistrza. Razem z nim przyszło wspomnienie usłyszanych niedawno słów o zdradzie przy akompaniamencie piejących kogutów. Kiedyś wydawały się one surrealistyczne. Teraz stanowiły jedynie brutalne potwierdzenie dokonanej zdrady.
S

Szymon Piotr mógłby w tamtą noc zacząć długi wywód o nadzwyczajnych okolicznościach łagodzących zdradę. Mógłby wypracować strategię wyrafinowanych zachowań, w której broniłby dyplomatycznych form kłamstwa. Tymczasem on potrafił zapłakać zwyczajnie, choć gorzko. Reakcja ta z jednej strony ukazuje przepaść między jego dramatem a tragedią Judasza. Z drugiej strony, gorzkie łzy różnią go od tych wszystkich, którzy nie potrafią płakać, bo w każdej sytuacji udowodnią, iż trzeba było wybrać mniejsze zło. Szymonowy dar łez pozostaje wymownym świadectwem skruchy, tak bardzo ludzkiej i tak bardzo rzadkiej w warunkach obecnych. Być może rzadkiej także dlatego, że nie potrafimy “wspomnieć na słowo Pana" i dostrzec kierowane ku nam Jego spojrzenie miłości.

811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]