Zaplanowani i ukochani, wciąż ewoluujemy
Zaplanowani i ukochani, wciąż ewoluujemy

Joanna Brożek: Mija 150 lat od ogłoszenia przez Darwina teorii ewolucji. Czy Kościół żywi jakieś lęki w tej mierze?
Ks. abp Józef Życiński: Chodzi raczej o lęki indywidualne, a nie większego gremium. Zaczęły się, kiedy w Stanach Zjednoczonych w obliczu głębokich przemian w społeczeństwie i kulturze początku XX wieku niektórzy zaczęli się bać, że ogarnie nas relatywizm i odrzucimy stałe wartości etyczne. Winą obarczano oczywiście Darwina. "Jeśli wszystko się zmienia…" - myślano. Choć ani Darwin, ani Einstein nie ogłaszali relatywizmu wartości! Te lęki nie mają podstaw w teorii przyrodniczej. Nie narzucajmy Bogu, jak miał stwarzać świat, bo to pretensjonalne.
Czy założenie, że Bóg stworzył człowieka i świat w drodze ewolucji, jest do zaakceptowania przez wszystkie środowiska kościelne?
To...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
Kup książkę
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]