Reklama

Nie wszystko, co mam, jest partyjne

Nie wszystko, co mam, jest partyjne

18.10.2007
Czyta się kilka minut
Idźcie głosować! Nie bójcie się wysiłku intelektualnego, nie bójcie się odważnych decyzji, nie bójcie się zaangażowania, które wychodzi poza łatwy sceptycyzm zniechęconych.
N

Niedziela wyborów przypada w tym roku tydzień po niedzieli papieskiej, przypominającej troskę Jana Pawła II o świadectwo ludzkiej godności. Prawda o tej godności, akcentowana tak wyraziście w pierwszej encyklice "Redemptor hominis", nie może być sprowadzona do okolicznościowych rocznic. Trzeba ją konsekwentnie głosić poprzez wspólną troskę o wartości, które ukazywał cały pontyfikat. Wyrazem naszej wiernej pamięci niech będzie także obecność przy urnach wyborczych, nawet jeśli wydaje się nam, że nie ma to wpływu na los polskich przemian.

O wpływie na kształt ludzkich dziejów osób bezimiennych, nieznanych światu, osób mówił Papież blisko Grobu Nieznanego Żołnierza w 1979 r. Przywoływał wtedy "wszystko, co Polskę stanowi", nawet jeśli na wzór ewangelicznego ziarna pada w ziemię i dopiero po obumarciu przynosi owoc. Mówił o ziarnie przelanej krwi i ziarnie...

8433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]