Reklama

Ładowanie...

Druga edycja nowego świata

19.02.2007
Czyta się kilka minut
Prof. Władysław Bartoszewski: Jako dyplomata wychodziłem z takiego założenia, z jakiego wychodzą ludzie w rodzinach mających na wydaniu brzydką i biedną pannę: że jeżeli brzydka i biedna, powinna być bardzo sympatyczna.
Wiesław Chrzanowski, Abp Józef Życiński i Władysław Bartoszewski podczas debaty "Być Polakiem, być Europejczykiem", 12 lutego 2007 r. / FOT. Mariusz Kubik / WIKIMEDIA COMMONS
M

MAREK ZAJĄC: - Czy w ostatnich miesiącach Polska zbliża się do Europy, czy oddala?

Prof. WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI: - Pytanie aktualne, może nawet polityczne. Ja się polityką właściwie nie zajmuję, aczkolwiek zajmuję się Polską.

Nie widzę sprzeczności między Polakiem i Europejczykiem. Sądząc z różnych badań opinii, na szczęście - bo odpowiada to myśleniu naszego zmarłego Papieża - w Polsce dojrzewa poczucie sensu bycia w Unii, we wspólnocie. Coraz więcej pytanych, na ogół ludzie młodsi, jest za przynależnością do wspólnoty. 60-70 proc. wyraża zadowolenie, że Polska należy do Unii. Tyle że zadowolenie a przełożenie go na praktykę polityczną ? to dwie różne sprawy. Jesteśmy już w wielkiej rodzinie europejskiej, ale byłoby istotne wywierać na tę rodzinę wpływ, wynikający z naszego wychowania, myślenia, tradycji. Jednak żeby wywierać wpływ, trzeba być...

33687

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]