Reklama

Czosnek w poście

Czosnek w poście

08.02.2016
Czyta się kilka minut
W ostatni zapustny wtorek należało wziąć kapusty kwaśnej, nagotowanej „którey ludzie nie doiedzą”, i zalać polewką, w której „wrzały wieprzowe nogi”, poczem postawić w piwnicy i zaczekać z tym wszystkim do wiosny.
Fot. Kamila Zarembska, Wojciech Szatan
W

Weźmy kwiecia różowego, lawendowego, rozmarynowego, melissowego, bukwicowego, jasionowego każdego po dwie szczypty, drzewa aloesowego, sandałowego, cytrynowego, (...) pokray zgruba, zmieszay z bawełną, przeszyi czapeczkę płocienną iak kaftan. Służy ta czapeczka dla posilenia głowy, gdy jest słaba, z przyczyny melancholii, znacznie bowiem posila y rozwesela, nosić iey zawsze nie trzeba, tylko czasami”. Jakże lepiej wiodło się naszym prapradziadom, skoro „Vade mecum medicum” wydane na Jasnej Górze w 1787 r. przewidywało, że obrona przed melancholią jest konieczna „tylko czasami”!

Jeszcze w latach 70. zeszłego wieku podobna – tak sobie wyobrażam – czapeczka była tylko atrybutem sejmowego „przedstawiciela paranoi” z piosenki Jacka Kleyffa, tego, co wchodził na mównicę z piosneczką o jedności w społeczeństwie na ustach. A dzisiaj bym ją doradzał profilaktycznie już...

6238

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]