Reklama

Ładowanie...

Czosnek w poście

08.02.2016
Czyta się kilka minut
W ostatni zapustny wtorek należało wziąć kapusty kwaśnej, nagotowanej „którey ludzie nie doiedzą”, i zalać polewką, w której „wrzały wieprzowe nogi”, poczem postawić w piwnicy i zaczekać z tym wszystkim do wiosny.
Fot. Kamila Zarembska, Wojciech Szatan
W

Weźmy kwiecia różowego, lawendowego, rozmarynowego, melissowego, bukwicowego, jasionowego każdego po dwie szczypty, drzewa aloesowego, sandałowego, cytrynowego, (...) pokray zgruba, zmieszay z bawełną, przeszyi czapeczkę płocienną iak kaftan. Służy ta czapeczka dla posilenia głowy, gdy jest słaba, z przyczyny melancholii, znacznie bowiem posila y rozwesela, nosić iey zawsze nie trzeba, tylko czasami”. Jakże lepiej wiodło się naszym prapradziadom, skoro „Vade mecum medicum” wydane na Jasnej Górze w 1787 r. przewidywało, że obrona przed melancholią jest konieczna „tylko czasami”!

Jeszcze w latach 70. zeszłego wieku podobna – tak sobie wyobrażam – czapeczka była tylko atrybutem sejmowego „przedstawiciela paranoi” z piosenki Jacka Kleyffa, tego, co wchodził na mównicę z piosneczką o jedności w społeczeństwie na ustach. A dzisiaj bym ją doradzał profilaktycznie już...

6238

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]