Reklama

Czas bigosowania

Czas bigosowania

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Kiedy słońce zaczyna znikać przed czwartą, Polacy odkrywają w sobie uśpioną k-sobność. ​
Fot. Grażyna Makara
W

W grudniu amorficzna masa nieufnych jednostek o niskim kapitale społecznym koaguluje się w postać długiego ogonka po kiszoną kapustę. Budzi się w przywiślańskim ludzie atawizm takiej mocy, o jakiej nawet nie mogą pomarzyć specjaliści od „tożsamościówki” z mediów do niedawna niepokornych.

Żyję trochę na bakier z kalendarzem i niezmiennie mnie to zjawisko zaskakuje, gdy jak co piątek idę na targ uzupełnić zapasy. Serce rośnie: oto w czasach pośpiechu, kiedy nawet prezydent nie może poczekać, aż sędziowie zjedzą śniadanie i się ogolą na uroczystą przysięgę, wciąż żywa jest wiedza, że niezbędne dla właściwego przebiegu świąt postne farsze kapuściane i sute bigosy muszą się przegryźć i odleżeć.

Każdy szanujący się targ ma co najmniej jeden stragan sprzedający wyłącznie kiszonki, ale zwykle uchodzi to naszej uwadze – jest to rzecz równie oczywista jak daszek nad przystankiem...

6164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]