Reklama

Czas bigosowania

Czas bigosowania

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Kiedy słońce zaczyna znikać przed czwartą, Polacy odkrywają w sobie uśpioną k-sobność. ​
Fot. Grażyna Makara
W

W grudniu amorficzna masa nieufnych jednostek o niskim kapitale społecznym koaguluje się w postać długiego ogonka po kiszoną kapustę. Budzi się w przywiślańskim ludzie atawizm takiej mocy, o jakiej nawet nie mogą pomarzyć specjaliści od „tożsamościówki” z mediów do niedawna niepokornych.

Żyję trochę na bakier z kalendarzem i niezmiennie mnie to zjawisko zaskakuje, gdy jak co piątek idę na targ uzupełnić zapasy. Serce rośnie: oto w czasach pośpiechu, kiedy nawet prezydent nie może poczekać, aż sędziowie zjedzą śniadanie i się ogolą na uroczystą przysięgę, wciąż żywa jest wiedza, że niezbędne dla właściwego przebiegu świąt postne farsze kapuściane i sute bigosy muszą się przegryźć i odleżeć.

Każdy szanujący się targ ma co najmniej jeden stragan sprzedający wyłącznie kiszonki, ale zwykle uchodzi to naszej uwadze – jest to rzecz równie oczywista jak daszek nad przystankiem...

6164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]