Reklama

Czas odnaleziony

Czas odnaleziony

04.05.2006
Czyta się kilka minut
Zdumiewające. Potrafimy snuć rozważania wokół czasu, jego początków, natury, granic, ale śmierć, ten kres czasu, jest dla nas niepojęty. Jakby nie był fenomenem, z którym się wciąż spotykamy w naszym byciu, jakby nas nie dotyczył, nawet gdy budzi trwogę, pozostaje poza możliwością rozumienia.Mówię "kres, pamiętając, że dotyczy on tylko mego czasu w momencie śmierci, choć dla innych jeszcze nie nastąpił. Dla innych czas będzie trwał. Czy więc mogę powiedzieć, że się kończy, że kres jest jego strukturalnym elementem? Myślę, że tak. Do takiego wniosku upoważnia mnie świadomość, że wszystko umiera, wszystko się kruszy, wszystko przemija, nawet skały, kamienie, lądy, epoki, cywilizacje, że coś, co powstało, ginie. Wieczność jest nie dla istnienia, choć nie potrafimy myśli o niej odrzucić.Barbara Skarga.
P

Problemat czasu - ludzki i kosmiczny, niezgłębiony, nie do ogarnięcia i rozwikłania - rysuje mi się zrazu tak, dualistycznie. W podwójnym sensie.

Po pierwsze. Są mianowicie dwa zasadnicze odczucia i w konsekwencji dwa sposoby pojmowania czasu, radykalnie różne, wykluczające się. Dla jednych (większość) czas jest, istnieje jako niezbędny warunek wszelkiej realnej, obiektywnej (?) rzeczywistości. Dla innych (mniejszość) czasu zgoła nie ma, jest on złudzeniem, "zasłoną Mai". Tak sądził twórca najskrajniejszego z pesymizmów filozoficznych Schopenhauer; jak również Proust, opisujący w ostatnim tomie swego cyklu mistyczne doznanie-wtajemniczenie w rzeczywistość ponad-czasową czasu odnalezionego.

Po drugie. Istnieją tesż - znowu dualistycznie - dwa odmienne czasy. Z jednej strony czas egzystencjalny, od nas niezależny, któremu wszyscy podlegamy,...

5955

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]