Reklama

Podróż na Wschód?

Podróż na Wschód?

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Świat muzyki współczesnej, aktualnie powstającej nie jest mi najbliższy; nie potrafię się w nim prawdziwie zadomowić. Ale interesuje mnie, przyglądam się mu i staram zrozumieć to, co się w nim dzieje. Każdego roku, od pół wieku blisko, świat ten skupia się i przygląda sobie w zwierciadle Warszawskiej Jesieni, która dawno już odeszła od formuły filharmoniczno-koncertowego przeglądu w stronę zogniskowanego wokół muzyki festiwalu sztuk różnych, przemyślnie - kontrapunktycznie, polifonicznie - komponowanego, według jakiejś idei przewodniej, pod określonym hasłem.
Bohdan Pociej
W

W tym roku hasłem tym był Wschód - bliższy, dalszy i Daleki; pojęcie bogate w odcienie znaczeń, budzące w nas, ludziach Zachodu (za jakich się mamy) dreszcz fascynacji, tchnące egzotyką, ewokujące magię i mit, fantastyczność i baśniowość, zmysłowy przepych a zarazem duchową sublimację. Wschód jako źródło tęsknot i pragnień romantyków - aż po Hermanna Hessego... W muzyce zaś pojęcie znaczące stare kultury Azji, dziś już muzealne czy skansenowe, zastygłe w tradycjach, pielęgnujące je. W kompleksie nauk o muzyce Daleki Wschód jest hasłem z zakresu etnologii, nie tyczącym właściwej historii muzyki, ta bowiem traktuje o rozwoju, tradycyjne zaś kultury muzyczne Indii, Chin, Japonii nie rozwijają się (w naszym zachodnim pojęciu), ale swoiście ustatycznione trwają, utrwalone w kosmogonicznych systemach, panteistycznych odniesieniach, kosmologicznych symbolach; skupione w sobie, a...

6997

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]