Co zabija mieszkańców bogatych państw
Co zabija mieszkańców bogatych państw
Organizacja, skupiająca 36 rozwiniętych państw, publikuje te sprawozdania – opierające się na dostępnych publicznie danych – co dwa lata.
Oczekiwana długość życia od roku 1970 zwiększyła się o 10 lat; dla Polski ten wskaźnik wynosi obecnie 78,1 (spadek o 2 miesiące względem poprzedniego badania). Zabijają nas przede wszystkim choroby układu krążenia (31 proc. zgonów) i nowotwory, głównie płuc, jelita grubego, piersi i prostaty (25 proc.); według OECD lepsze zorganizowanie profilaktyki i opieki zdrowotnej mogłoby zapobiec rocznie nawet trzem milionom przedwczesnych zgonów. Kolejne miejsca zajmują choroby płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc powoduje 4 proc. zgonów, a w wśród jej przyczyn wymienia się palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza.
Tymczasem 18 proc. dorosłych nadal codziennie pali papierosy (w Polsce: 22,7 proc.). Przez ostatnich 10 lat odsetek palących w OECD spadł o 5 pkt. proc., w Polsce o 1 pkt. Uzależnionych od alkoholu jest 3,7 proc. mieszkańców państw OECD (w Polsce 2,2 proc., w Austrii 5,8 proc., w USA 7,7 proc., w Rosji 9,3 proc.).
Najnowszy raport zwraca uwagę na inny rosnący wskaźnik ryzyka: nadmierną masę ciała. W krajach OECD 58 proc. dorosłych ma nadwagę lub otyłość, a prawie jedna trzecia dzieci w wieku 5-9 lat ma nadwagę (w USA 43 proc.; w Polsce 29,5 proc. – ale w latach 90. wskaźnik był dwukrotnie niższy). Tymczasem tylko 66 proc. dorosłych spełnia zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Dodaj komentarz
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]