Reklama

Chwała kompetentnym

Chwała kompetentnym

11.08.2019
Czyta się kilka minut
W ramach wakacji odbyliśmy podróż pociągiem na jednej z najdłuższych tras, jakie kolej tutejsza obsługuje.
U

Uprzedzając banalne pytanie, odpowiadamy, że podróż odbyła się zgodnie z rozkładem jazdy. Z jedną osobliwością. Pociąg przyjechał na metę dziesięć minut za wcześnie. Wobec utartej opinii, że pociąg polski jest nienasyconym chronofagiem, rzec wypada, że ów akurat był na diecie. Oczywiście, zgodnie z upodobaniami próżniaczych elit, kupiliśmy sobie bilet pierwszej klasy, spodziewając się Bóg wie czego. I słusznie.

Gdy pociąg ruszył, okazało się, że wagon klasy pierwszej jest pusty. Prócz nas nikt nie wpadł na pomysł feudalnego folgowania sobie za pieniądze. Po mniej więcej kwadransie od odjazdu nasz przedział nawiedził kierownik pociągu o wejrzeniu niesłychanie władczym. Wszystko, co ten solidny człowiek sobą prezentował, było słuszne, służbowe, zasadnicze i regulaminowe. Takoż każda jego czynność świadczyła o ogromnym doświadczeniu zawodowym. Pierw fachowo, jednym spojrzeniem,...

4306

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Autor przepowiada bliski sukces Gospodarza w gombrowiczowskim zbrataniu rodaków z elitą :) Pozdrawiam serdecznie Autora.

Jako miłosniczka Gombrowicza, a zwłaszcza propozycji "pobratania się z parobkiem", pozdrawiam serdecznie Autora i pana Matematyka

16 lat i już miłość do Gombrowicza?! Ho, ho, ho :)))) Pozdrawiam serdecznie miłą Panią.

Komplement bardzo miły, ale przeszło 70-letniej babci już nawet nie cieszy, jak powinien:))))

Krótko tylko napiszę, że zawsze z uwagą czytam komentarze Szanownej Pani. A przezierająca z nich żywiołowość i pasja zbudowały u mnie obraz kobiety dojrzałej i pociągającej mentalnie :))) Bardzo serdecznie pozdrawiam Szanowną Panią.

Nawet babcia się czasem zarumieni:))) Dziękuję:)))

Zawsze zgadzałem się z powiedzeniem, że podróże kształcą, szczególnie te odbywane pociągami. Rzadko ostatnio na dłuższych trasach takowe odbywam, ale czasu w podmiejskiej kolei spędzam niemało. Jak na dłoni czuć w tych pociągach klimat i nastrój ludu pracującego miast i wsi. Nigdy Gospodarza nie uważałem za genialnego taktyka, stratega politycznego, ani jego kolesi za wzór cnót i kompetencji, dlatego jego nieunikniona wygrana w nadchodzących wyborach trochę mnie irytuje. Nie żebym włosy rwał z tego powodu, niewiele mi ich zostało, to większy szacunek do nich mam. Jednak już teraz wpędza mnie w pewien dyskomfort rozmyślanie o jasnej stronie mocy. Słynne powiedzenie Gospodarza, że nikt go nie przekona, że czare jest czarne, a białe białym nabiera innej wymowy i perspektywy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]