Reklama

Brakujące światy

Brakujące światy

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Olga Tokarczuk, pisarka, gość Conrad Festival: Bóg jest zawsze jakimś rodzajem projekcji i odpowiada na potrzeby ludzi – tak sobie to wyobrażam.
Fot. Tomasz Wiech / KBF
D

DAREK FOKS: Czy pamiętasz swoją pierwszą lekturę Trylogii Sienkiewicza?

OLGA TOKARCZUK: Zaczęłam bodaj od ,,Ogniem i mieczem”. Trylogia najsilniej zagospodarowuje wyobraźnię, kiedy ma się 12–13 lat, i wtedy ją czytałam. Buduje spójną wizję świata i historii, tego, jak wyglądała przeszłość. Jednak bałam się tej książki, dlatego pewnie nigdy do niej nie wracałam.
 

Pytam, ponieważ Przemysław Czapliński nazwał Twoje ,,Księgi Jakubowe” rewersem Trylogii. Napisał wręcz, że należy włączyć ,,Księgi” do kanonu lektur właśnie po to, by były czytane obok niej.
Zastanowiło mnie to określenie. Jednak pisząc, myślałam raczej o tym, jak powstaje powieść historyczna. Przecież nigdy wcześniej czymś takim się nie zajmowałam. Uświadomiłam sobie, że powieść historyczna zawsze mówi coś o czasie, w którym powstaje. Czas, o którym...

10191

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]