Reklama

Jestem wśród ludzi

Jestem wśród ludzi

25.10.2015
Czyta się kilka minut
Swietłana Aleksijewicz, pisarka, laureatka Nagrody Nobla: Zawsze szukam kogoś, kto jest czymś dotknięty, poruszony, wzburzony. Kto przekroczył własne granice.
Fot. Beata Zawrzel / REPORTER
G

GRZEGORZ JANKOWICZ: W Pani książkach wszystko zaczyna się właśnie od rozmowy...

SWIETŁANA ALEKSIJEWICZ: Wschód to pod tym względem wyjątkowe miejsce. Przekaz ustny jest tam dużo ważniejszy niż to, co zapisane. Ludzie cały czas opowiadają sobie historie. Dzięki temu wiele opowieści żyje tylko przez chwilę – tak długo, jak długo trwa wymiana zdań między osobami, które przypadkiem spotkały się w sklepie, na ulicy, u wspólnych znajomych. Nie wiem, czy sztuka rozmowy przetrwa. Moja wnuczka, która znakomicie radzi sobie z nowymi technologiami, nie lubi opowiadać historii. Rozmowa to dla niej strata czasu. Na naszych oczach dorasta nowe pokolenie, którego przedstawiciele komunikują się ze sobą za pośrednictwem różnego rodzaju urządzeń, protez. Unikają bezpośredniego kontaktu.

Pani jednak ma niezwykły dar otwierania ludzi. ...

17683

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]